Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan Sözleri

M. Esad Coşan Sözler
3 yorum

Bu sayfamızda Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan Sözleri, Mahmut Esat Coşan Sözleri yer almaktadır.

MAHMUT ESAD COŞAN SÖZLERİ

Gayemizin kaynağı imanımızdır.

Hak neredeyse onun peşinden git.

Hayat hamle ve mücadele ile yürümektedir.

Kusurluyu da kusuruna rağmen sevmeyi öğrenin.

İslam o kadar güzel ki bütün insanlığı kucaklıyor.

Allah, Resûlullah’ın sevgisini kalbimize yerleştirsin.

Allah hepimizi kendi dinine hizmet etmekle vazifeli kıldı.

İlerlemek ve yükselmek için hem ilme hem de ahlâka ihtiyaç vardır.

Sevme duygusu gelişmemek, sevmeyi bilmemek, mahrumiyetlerin en büyüğüdür.

Çok kitap okuyacağız. Bir ibadet gibi zaman ayıracağız okumaya, öğrenmeye.

En büyük insan, Allah’ı en çok seven ve O’nun tarafından en çok sevilen insandır.

Kur’an-ı Kerim, iyi niyetle kendisine sarılan insanı sarıyor ve hidayete erdiriyor.

Ruhumuzun, bedenimizin, maddi ve manevi rahatsızlıklarımızın devası, çaresi Kurandır.

Önce birbirimizi anlamalı, yakınlaşmalı, desteklemeli, her türlü güçlerimizi birleştirmeliyiz.

İyi bir Müslüman doğruyu söyler, haktan yana olur, zayıf da olsa haklı olanı tutar, destekler.

Bir güzel, makbul hac yaptı mı Mü’min, tüm günahları pak olur. Ondan sonra yeni bir sayfa açılır.

Sımsıkı dinine, imanına sarıl. Tam ve hakiki bir mümin, şuurlu ve sağlam bir Müslüman olmaya çalış!

Boşuna iddia ve inat etme; hakikati ara ve sev! Hakikat sevgisi, insan için, sevgilerin en yükseğidir.

Konuşmalar, meclislerdeki emanetlerdir, onları başkalarına izinsiz açanlar, emanete hıyanet etmiş olurlar.

Ahiret duygusu insanı insan yapıyor, insan-ı kâmil yapıyor. O bakımdan, ahirete iman çok önemli bir husus.

İslâm fedâkârlığı öğrenmek, sabrı öğrenmek yoludur. Sabırla insan derece kazanıyor, fedâkârlıkla kazanıyor.

Müslüman kardeşlerinizle uğraşmayınız, onları incitmeyiniz ki onların zaten yeterince dertleri ve düşmanları var.

Kurbanın kesilmesi, Allah’ın çok sevdiği bir ibadet olduğundan, Kurban Bayramında kurban kesmeğe gayret etmek lâzım!.

Bizim dinimizin en önemli noktalarından birisi kalp kazanmaktır, gönül kazanmaktır, insan sevindirmektir, gönül almaktır.

Ramazandan, hayırlardan, bereketlerden, nimetlerden, rahmetlerden hiç haberi olmadan Ramazanı geçiriyorsa, ne kadar fenâ!.

Cömertlik güzel bir huydur, cömertlik kalpleri fetheder. Hediyeyle, iyilikle insanlar kazanılır. Cimrilikle dostluklar kaybolur.

Yumuşak, araştırıcı, inceleyici kişiler olalım. Tenkide açık olup karşı fikirleri dinleyelim. Söyleyene değil söyletene bakalım.

İslâm kale gibi sağlam bir şeydir. İçine girersin, her şeyinle müslüman olursun. Ucundan kenarından, yarım yamalak tutmakla olmaz.

Ramazanda oruç tutarken, gündüz nefisle cihad etmeyi düşünerek orucunuzu güzelce tutun! Geceyi de Kur’an-ı Kerim’le değerlendirin!

Aman dünya üzerinde çok kötü insanlar var; iyiler de kötülerden Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan Sözleri daha organize, daha teşkilatlı, daha kuvvetli, daha irtibatlı olsun!

Hacca gitmeyecek olanlar yazsınlar, kurban bayramının arafesinde oruç tutmayı takvimlerine işaretlesinler! Bugün de çok sevapmış diye…

Zamanın kıymetini bilmek önemli, bir de İçinde bulunduğu zamanda yapması gereken en önemli hangisi? diye düşünüp, onu yapmak lâzım!

İnsanın kıymeti himmeti kadardır; hayalinden geçen hizmet alanı kadardır. Ne kadar büyük işler yapmak istiyorsanız, büyüklüğünüz o kadardır.

Dini Sözler

Bu sayfamızda; Dini Sözler, İslami Sözler ve Kısa Dini Sözler yer almaktadır.

Dini Sözl

Çevrende yanlış bir şey olduğu zaman, engellemeğe çalışacaksın. İyi bir insan iyi bir işi yapıyorsa, beğeniyorsan; sen de onu destekleyeceksin.

Fakirleri, düşkünleri, zavallı ve mazlumları aramalı, bulmalı, teselli etmeli, maddeten desteklemeli, gönüllerini yapmalı, dualarını almalıyız.

Gönül erbâbı, hal erbâbı, akıl, fikir, gönül, ulül-elbâb dediğimiz insanlardır insanların en hayırlıları. Tefekkür etmek çok yüksek bir sıfattır.

İman, insanın elinden edepsizliği yüzünden alınır; edebi yüzünden insan, en kötü durumdan kurtulur. Edebe riayet edin, edepsizlikten şiddetle kaçının!

Kimse de hakkàniyete aykırı bir işi bilerek yapmamalı! Hatâsı varsa ötekiler de îkaz etmeli, Bak yanlış yaptın, lütfen sıraya gir! filân diye söylemeli!.

Peygamber Efendimiz, ziyarete teşvik ederdi. Kardeşliği teşvik ederdi. İyiliğe iyilikle https://www.neguzelsozler.com mukabele etmeyi, hediyeye hediyeyle mukabele etmeyi daima tavsiye ederdi.

Mazlumun yanında, ona yardım etmek için, hakkını alıncaya kadar yer alanların ayaklarını sırat köprüsünden kaydırmaz. Onu cehennemin uçurumlarına düşürttürmez Allah.

Orucun sevabının çalışması için, saatin çalışması için, kazancın artması için şart, oruçlunun birtakım kötü işleri, günah olan şeyleri, zulüm olan şeyleri yapmaması lâzım!

Hemen tevbe etmek lâzım: Ay, aman, eyvâh yâ Rabbi! Ben gene hata işledim, gene yanlış oldu, gene kendimi bilemedim, tutamadım, affet yâ Rabbi! diye hemen hatadan vazgeçmek lâzım.

Ramazan muhteşem bir ay. Maddeten de vücuda faydası var, tıbbî bakımdan da faydası var, rûhî bakımdan da faydası var. Sayılamayacak kadar çok faydaları var. Allah onun için emretmiş.

Mü’minler, Allah’ın rızasını kazanmak için fedâkârlık yaparlar. Mâlî fedâkârlık yapar, zekat verir, sadaka verirler. Bedenî fedâkârlık yapar, çalışır, hizmet eder, icabında canını verir.

Mikrobu bilmek, ona karşı aşılanmak, kuvvetlenmek de aynı zamanda bir tıbbi yol olduğu gibi fikri yol oluyor. Elbette yanlış fikirleri de bileceğiz. İlim zaten öyle gelişir ve iman öyle kuvvetlenir.

Müslüman hiç böyle adaletsiz, zulüm cinsinden şeylere kıyıdan köşeden destek olmayacak. Yarım ağızla bile destek olmayacak, veyahut o tarafta olmayacak. O tarakta bezi olmayacak. Zalimle beraber olmayacak.

Ölmeden evvel ölmek ne demek?. Ölecekmiş gibi tam hazırlıklı olup, huzur içinde canını verecek kadar her işini halletmiş olup, yüzü ak alnı açık olarak, Cenâb-ı Hakk’a kavuşmaya, ruhunu teslim etmeye can atmak.

Hep birlikte İslam’ın o güzelim ahlâk, âdab ve maneviyatını yeniden ihyaya yönelmeli, var gücümüzle her yerde her kademede ve her işte ahlâkı hâkim kılmaya çalışmalıyız. Bence bugün, İslam’a en büyük hizmet şekli budur.

Rahman’ın yolu meşakkatli veyahut zahmetli, terlemeli, üzüntülü gibi görünse bile Rahman’ın yolundan yürüdüğü zaman,Aferin, ne kadar fedâkâr! Bak, her şeye rağmen doğrudan ayrılmadı, doğruluktan ayrılmadı. diye mükâfat alacak.

Sizleri, çoluk çocuğunuzla; kimleri seviyorsanız, istiyorsanız, onlar da yanınızda olarak, mutlu nice nice yıllar, nice Ramazanlara erişmeyi nasîb etsin. Kadir gecelerini yakalayıp, ona tesadüf edip, onu ihyâ etmeyi nasîb etsin…

@Mehmet Canpolat 6 yıl önce

Çok harika çok güzel tespitler Rabbim razı olsun, gani gani rahmet eylesin.

@sevim 7 yıl önce

Hocamız harika bir mübarek idi Allah şefeatine layık görsün.

Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş bulunuyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız