Ders Verici Sözler

Nasihat Sözleri
30 yorum

Ders Verici Sözler sayfasında ayrıca; Ders Veren Sözler, Öğüt Veren Sözler, Nasihat Sözleri, Öğüt Verici Sözler yer almaktadır.

Ders Verici Sözler

İstediğini söyleyen, istemediğini işitir.

İyi kalpli olmak, mükemmel olmaktan daha iyidir.

Sağır bir koca ile kör bir kadın mutlu bir çifttir.

İnsan için ancak kendi çalıştığının karşılığı vardır.

Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.

İnsan dünyayı zapt eder, ama ağzını asla zapt edemez.

Kuşlar ayaklarıyla, insanlar dilleriyle yakalanırlar.

Çocuklarınıza düşüncelerinizi değil, sevginizi verin.

Kusurlarınızı size açıkça söyleyecek arkadaşlar bulun.

Kötülükler gidince, her yer cennet olur… Cree Kabilesi

İnsan kıyafeti ile karşılanır, konuşması ile ağırlanır.

Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olurmuş. Yunus Emre

Dünyadaki en huzursuz kişi, kalbinde kin ve haset olandır.

Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz.

Geçmişi değiştiremezsin, ama gelecek hâlâ elinin içindedir.

Çocuklarınızı kendi zamanlarının şartlarına göre yetiştiriniz.

İnsan zekâ karşısında eğilir; ama şefkat karşısında diz çöker.

Cehennem, insan yüreğinde sevginin Ders Verici Sözler bittiği yerdir. Dostoyevski

Ders Veren Sözler

Hayatı sonuna kadar yaşamak istiyorsan önce yaşamayı hak edeceksin.

Söz söylemesini öğrenmek, kılıç kullanmasını öğrenmekten daha zordur.

Her şey sadece şimdidedir. Geçmiş, gelecek hep aynı ana gizlenmiştir.

İnsanlar her zaman kahraman olamazlar ama her zaman insan olabilirler…

Ölmeye değer bir gayesi olmayanın, yaşamaya değer bir gayesi de yoktur.

Hiç ölmeyecek gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalış.

Yaşamak için bir nedeni olan herkes, her sıkıntının üstesinden gelebilir…

Bulunduğun kıyıdan ayrılmazsan, okyanusun https://www.neguzelsozler.com ötesine asla ulaşamazsın.

Bir günlüğüne kanadını çırpan kelebekler gibiyiz, oysa hayatı sonsuz sanıyoruz.

Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirlerini yiyorlar.

Okumayan için hiçbir kitap yazılmamış, dinlemeyen için hiçbir söz söylenmemiştir.

Birine çamur atmadan önce düşün ve sakın unutma; ilk önce senin ellerin kirlenecek.

Olabildiğince yalnız kalmalıyım. Başardığım ne varsa ancak yalnızlığımın karşılığıdır.

Yarını iyileştirmenin tek yolu bugün neyi yanlış yaptığını bilmektir. Robin Sharma

Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et; çünkü söz yürekten gelir, dilden çıkar.

En büyük başarı hiç yere düşmemek değil, her düşüşten sonra ayağa kalkmaktır. Confucius

Hata yapın! Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir. Albert Einstein

Öğüt Verici Sözler

Başarının sırrını bilmiyorum ama başarısızlığın yolu herkesi memnun etmeye çalışmaktan geçer.

Ne kadar az yüksekten uçarsan, düştüğün zaman o kadar az incinirsin. Kibirli bırak, alçak gönüllü ol.

Kaç yaşında olursan ol, uyuyunca geçecekmiş gibi gelecek. Kaç yaşında olursan ol, uyuyunca geçmeyecek.

Kendini sevmek narsizm değildir, kendini sevmek de diğerlerini sevmenin bir parçasıdır. Erich Fromm

Dünya 3 günlüktür. Dün, bugün ve yarın. Dün geçti, yarının geleceği belli değil, öyleyse bugünün kıymetini bil…

Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın. Öldüm der durur, yine de yaşarsın.

Kimse kimseyi küçümseyecek kadar büyük değildir bilmelisin. Küçümsediğin her şey için gün gelir, önemsediğin bir bedel ödersin.

Sen, bir inci ol, mücevher ol da, isteseler de istemeseler de alsınlar, seni taca taksınlar! Eğri büğrü yürüyen ayak gibi olma! Bırak şu eğri yürüyüşü de, elif gibi dümdüz ol, dosdoğru ol!

Kötü bir döneme girdiğinde ve her şey sana karşı gibi göründüğünde, bir dakika bile dayanamayacakmışsın gibi geldiğinde sakın pes etme, çünkü işte orası gidişatın değişeceği yer ve zamandır.

Siz de Ders Veren Sözler eklemek yada sayfamız hakkında yorum yapmak istiyorsanız, aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

@Mehmet Miroğlu 1 yıl önce

Hayatı anlamsız yapan insanlardır, çünkü anlamadan yaşıyorlar.

@İşteburdayım 😀 1 yıl önce

"Önünüzdeki yol ne kadar zorlu gözükürse gözüksün ,hayallerinizin peşinden koşmaktan asla korkmayın"

@Tatli_Guzel_Nergiz 1 yıl önce

@İşteburdayım😃
Ben korkmuyorum canım 🥰
🤗yeni misin burda adın ne ?😊

@İsmail UYSAL 3 yıl önce

“ HAYATIN AMACI AMAÇLI BİR HAYATTIR ”
* “Hayatın amacı amaçlı bir hayattır”. ”Bir insan hiçbir zaman nereye gittiğini bilmediği zamanki kadar uzun yol gitmez”. “Nereye gittiğinizi bilin, fakat asla yola nerden çıktığınızı unutmayın”.”Yola çıktıklarınızı, yolda bulduklarınızla değişirseniz, hem yolunuzu hem de dostunuzu kaybedersiniz”. “Hayatta pek çok insanla karşılaşırsın ama sadece gerçek dostlar senin kalbinde bir iz bırakır”.“Gerçek dostu olmamak, yalnızlığın en kötüsüdür”. “Hayatta nelere sahip olduğun değil kiminle olduğun önemlidir”.“İnsanları tanımak için; tüm gücünüzü verin ama, tüm sevginizi vermeyin. Onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız”.”Kıymetini bilmeyene verme sevgini. Ziyan edilir, vefasızlığa uğrar gönlün”.”Eğer mutsuz olmak istemiyorsanız, kalbinizi sadece kıymet bilen insanlara açın”. “İnsanları sevmek için tanımak gerekir, Allah’ı tanımak içinse sevmek gerekir” “İnsanların Allah’a en yakın olanı, O’nu en çok sevendir”.

* “Güzel olan her şey kalbinizdeki sevgi, zihninizdeki iyi bir düşünce ile başlar ne düşünürseniz onu hisseder ve onu yaşarsınız”. “İyiliği, hastalığı, sefaleti, mutluluğu, zenginliği, fakirliği yapan zihindir”. “Olumlu düşünürseniz, zihniniz, güzel ve olumlu düşüncelere odaklanır. Ve güzel, çözümleyici fikirler üretir”. “Düşünme problem çözme kapasitesidir”. ”Düşüncelerimizin kalitesi yaşam kalitemizi belirler“ . ”Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır”.“Ne kadar çok çalışırsan o kadar mutlu olursun”.“Mutlu ya da mutsuz olmanız küçük bir şeye bağlıdır. Düşünce biçiminize”. “Mutluluk; doğru ve güzel düşüncelerle düşünmeyi bilmektir”.”Güzel düşün iyi hisset yanılma aldanma ne varsa doğrudadır, doğruluk şaşar sanma”.”Sen doğru ol da, varsın sanan eğri sansın. Lakin sakın unutma ki, SEN kendini; bir şey sanmadığın sürece DOĞRU İNSANSIN”.

* “Unutma ki; susuz çiçek açmaz sevgisiz mutluluk olmaz”. “Sevgiyi sakın ihmal etme. İnsan mutlu olduğunda daha iyi kalplidir”. “İyi kalpli olmak mükemmel olmaktan daha önemlidir”.“Kalbinin iyiliği ruhuna yansırsa, doğrular seni bulur, sende doğruları”.“Doğru insanla birlikte olduğunuzda hatalarınızı kabul etmeyi öğrenirsiniz”. “Doğru insan, söylediği ile değil yaşadığı ve yaşattığı ile doğrudur”. “Vereceğin kararlarda kalbinin sesini dinle çünkü içinden gelenden daha gerçek bir doğru yoktur”. ”Eğriyi kendinde arayan doğruyu kalbinde bulur”. “Sadece kalbinizde neyin doğru olduğuna inanıyorsanız onu yapın”.“Kalbinizle yaptığınız her şey size geri dönecektir”. ”Kötülükleri görerek iyiyi, çirkinliklerden kaçarak güzeli, hataları azaltarak doğruyu bulmalıyız”.

* “Her şeyden önce iyi olalım, ondan sonra mutlu oluruz”.“İyi olmak kolay, zor olan adil olmaktır”. “İnsancıl olmadıkça adil olamazsın” “İnsancıl olmayan, haklı olamaz”. “İnsanların size karşı davranışları kendi değerlerini belirler, sizin değerinizi değil“.“Başkaları sana nasıl davranırlarsa davransınlar sen nazik ve adil ol…”.“Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal, daha iyi”.

* “Sorunun olduğunda insanlar zaman ayırıp seni dinliyorlarsa onların öğütlerini göz ardı etme”. ”Unutma, sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin tek şey kendi karanlığın dır”. “Karanlıktaysan gölgen bile seni yalnız bırakır”.

* “İnsanlarla yüz, yüze konuşarak her sorununu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin”. ”Arsıza söz, pişkine yüz dayanmazmış”. “Her insan aya benzer, çünkü herkesin kimseye göstermediği karanlık yüzü vardır”.“İnsanları tanıdıkça yalnızlığı daha çok seveceksin”.

* “Tatlı söz duymak istiyorsak önce biz tatlı dilli olmalıyız…”. “İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil; tatlı dildir”.”Tatlı söz söyleyen; hiç kimseden kötü söz işitmez”.”Sözün en güzeli; söyleyenin doğru olarak söylediği; dinleyenin de yararlandığı sözdür”.“Acı da olsa doğruyu söyleyiniz”.”Her acı söz bir sıcak sevgi ile söylenir. Fakat insanlar o sıcak sevgiyi değil, acı sözü duyarlar”.“Önemli olan sevgiyi gerçekten hissedebilmektir !”.“Derinden ve inançla sev. Kırılabilirsin belki ama başka türlüde hayatı tam yaşayamazsın”. ”Sevgiyi çabuk kaybediyorsun, pişmanlığın uzun yıllar sürüyor”. “Sevdiklerinizi incitmeyin bir gün onları ne incitmek için bulabilirsiniz, ne de kendinizi affettirmek için“.

* “Sevelim, sevilelim”.“Sevmeyen ve sevilmeyen de hayır yoktur”. “Sev seni seveni hak ile yeksan ise sevme seni sevmeyeni Mısır’ a sultan ise”.“Seni sevmeyene fazla sabır gösterme. Sabrının adı yüzsüzlük olur. Bu kadarla kalmaz; fedakarlığın eziklik, sevgin de kişiliksiz olur”. ”Kimseyi sizi sevmeye zorlayamaz- sınız. Kendinizi sevilecek insan yapabilirsiniz, gerisini karşı tarafa bırakırsınız”.“İnsanlar seni sevecek diye değişme. Kendin ol ve sadece doğru insanlar seni sevsin”. “Bir insana zorla sevdiremezsin kendini, bana güven diyemezsin. o bunu hissetmiyorsa, tek bir söz söyleyebilirsin: SEN BİLİRSİN”.

* ”Anlayış sahibine hayat kaynağıdır”. “Sen tepkilerini kontrol edemezsen tepkilerin hayatını kontrol eder”. “Kendinizden başka hiç kimse size barış getiremez”. ”İnsanlar kendileriyle iyi geçindikleri sürece çevresindekilerle de iyi geçinirler”. ”Kendisi ile barışık olmayan herkese darılır”.”Kalbi kırmaya tek bir söz yeter; ama kırılan kalbi tamir etmeye ne bir özür, ne de bir ömür yeter”. ”İncinsen de incitme sen!”. “Başkalarını azarlar gibi kendini azarla, kendini affeder gibi başkalarını affet”.

* “Başkalarının kusurlarından bahsetmek istediğin vakit, kendi kusurlarını hatırla. O zaman başkalarının kusurlarıyla alakadar olmaya hakkın olmadığını hatırlarsın”. “Başkalarının yanlışlıkları ve kötülükleriyle uğraşarak ruhunu karartma. Düzeltilmesi gereken biricik insan kendin sin” .“Kendine değer ver ve gönlünü olgunlaştır, çünkü sen; bedeninle değil, ruhunla insansın”. “İnsan ne kadar yükselirse gönlü o kadar alçalmalıdır”. “Gönlümüz bize, daima aklımızdan daha yakındır”.“Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir”. “İnsan kendisinden uzaklaştıkça kuşkularına yaklaşır”.“İnsanı kuşkularından arındıracak yegane şey bilgidir” “Bilgi insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır”.

* “İyilik zayi olmaz, kötülük unutulmaz, herkes ettiğini bulur”. “Kötü düşünceden kötülük, iyi düşünceden iyilik doğar”. “İyiliğin temelinde sevgi, kötülüğün temelinde sevgisizlik vardır”. ”İnsan yalnız sevdiği zaman, kötülük etmez”. ”İyiliği gizlemek kötülüğü gizlemekten daha üstündür”. ”İyiliğinize inanılmasını istiyorsanız siz ondan hiç bahsetmeyin”. “Yaptığın iyiliği hatırlama, gördüğünü unutma” .”İyilik yapmaya gücün yetmiyorsa; bari, kötülük yapma”.

* “Sevgi ektiğimiz yerde, sevinç büyür“. "Gözyaşları biçmek istemeyen kimse sevgi ekmelidir". “Sevgi birliktelikten sevinç duymaktır”.“Büyük sevinçlere büyük zahmetlere katlanarak ulaşılır” .“Sevinç kapısının anahtarı sabırdır”.”Sabırlı, sevecen ve erdemli ol”.”Erdem iyiyi elde etme gücüdür”.”Erdemin armağanı onurdur”. “Hiç kimse yanlış olanı yaparak onura ulaşamaz“.

* “Kendini bilmeyi öğrenen hiç kimse önceden olduğu gibi kalmaz”.“Kendini bilen Rabbini bilir, Rabbini bilen ise haddini bilir”. "Bir kişi, Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa; Allah da onu başkasına muhtaç etmez!...". “İnsan çaresiz değil duasızdır”. ”Zamanla değil, duayla gelir beklenen” . “Umutsuzluk yok dua var, acele etmek yok sabretmek var., imkansız diye bir şey yok çünkü ALLAH var.…” .“Allah'a dayan, sa' ye sarıl, hikmete ram ol...Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol”.

* “İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız”. ”İnanmak hayatı tam anlamıyla yaşamak demektir”. ”Hayat inanmak ve mücadele etmektir”: “Unutma, hayatta hep olduğun kadar varsın”. ”Hayat yalnızca geriye doğru anlaşılır fakat, ileriye doğru yaşanmak zorundadır”. “Ne kadar yaşadığınız değil, nasıl yaşadığınız önemlidir”. “Sevgiyle başlayan onurla biten bir hayat mutlu bir hayattır”.”Hayat ancak, elimizden alınacağı korkusuyla güzeldir”. ”Dünyada her şeyi bir gün acı ile kaybetmek için kazanırız”. ”İnsan; parayla ölçülebilen tüm varlıklarını yitirdiklerinde, geriye kalandır”.

Derleyen : İsmail UYSAL

@Tatli_Guzel_Nergiz 1 yıl önce

Süper 👍🏻🦋🤩

@N 3 yıl önce

Vayyyy be

@Sözüm var 3 yıl önce

İkiyüzlüleri anlamak imkansız...!
İnsanları ahmak sanıyorlar...!
Halbuki ahmak olmayanı ahmak yerine koyandan daha ahmak kim vardır yeryüzünde...!
Yüz iki ama akıl 0...!!!
Akıl ve vicdan sahipleri bilir...!
Gönül ile oynanmaz...!

@Eda Gök 3 yıl önce

Bilge kendini bilge sandıkça aptallaşır.

@Hüma 3 yıl önce

Hayat insana küçükken değişik, büyükken sıkıcı gelir.

@hunozdemir03 3 yıl önce

Dertsiz baş olmaz,
Kötü insanların derdi olmaz.

@hasan ege 4 yıl önce

Kötü arkadaşın olacağına iyi düşmanın olsun.

@Nıgar 5 yıl önce

Bana zuletme Allahta sana eder.

@Mehmet ğök konyalı 5 yıl önce

Gözlerin ela olsa ne yazar,
Kader seni bana yazmadıkça ne yazar.

@Mehmet ğök konyalı 5 yıl önce

Hayat hayal ile başlar biz daha hayal den çıkamadık.

@Gaye 6 yıl önce

Hayat acı verir önemli olan bu açıdan ders çıkarmaktır.

@Abdullah can 6 yıl önce

Bu dünyada dostunu da düşmanında iyi bileceksin, yoksa ezilirsin....

@Yarali.genc 6 yıl önce

Ne kadar büyürsen büyü, küçüldüğün anlar olacaktır.

@ASI KIZ 7 yıl önce

Hayat kimsenin anası babası değil çarpar insana.

@Golgeninkuyusu 7 yıl önce

Başarının anahtarı hazır hissetmeden başlamaktadır.

@seyyah 7 yıl önce

Sözlerinde ölçülü ol, bir sözünle kırdığını bin sözünle toplayamazsın.

@Adar agiri 7 yıl önce

Heyy küçük çocuk, beşik sana nasılda büyük, büyü bakalım dünya nasıl da dar geliyor insana.

@seyyah 7 yıl önce

Hayatında karışıklık istemiyorsan kural basit;
Eşyaları aldığın yere, insanları hakettikleri yerlere koyacaksın.

@Semanur 7 yıl önce

Seni sevmek dünyalara bedel.


Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş bulunuyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız