Murat Bardakçı Sözleri

Murat Bardakçı Sözleri

9 Nisan 2020 11:44

Sayfamızda Murat Bardakçı Sözleri yer almaktadır.

Kant’ın tarihle ne alakası var Allah Aşkına!

Hoşgörü, bu topraklarda hiçbir zaman vârolmamıştır.

İkinci Bayezid, Kolomb’a ‘he’ deseydi Amerika’da şimdi Türkçe konuşulacaktı.

sponsorlu bağlantılar

Derdiniz nükleer atıksa Afrika orada. Verirsiniz biraz para, atıkları alırlar.

Of! Beni ne kadar üzdün. Sana hitap edecek, zulmünü yüzüne çarpacak söz bulamıyorum.

Bir de sen müsterih ve mes’ud ol, ben ancak onunla istirahat-ı kalb ile çalışabilirim.

Artık muhabbetinden vazgeçtim, fakat hiç olmazsa bana acı, acı da yalandan olsun iki satırla güya beni düşünüyormuşsun, seviyormuşsun gibi görün.

Eğer I. Dünya Savaşı’nı kazansaydık şu anda her yerde Enver Paşa heykelleri bulunur her yerde Enver Paşa resimleri olurdu. Hatta şu an Enverizm meselesini konuşurduk.

Türkiye muhafazakârlaşmadı. Anadolu zaten muhafazakârdı. Şimdi Anadolu’daki muhafazakârlar kentlere geldiler. Dahası bir de ortaya çıkmaya, sosyal yaşama katılmaya başladılar. Görünür oldular.

Osmanlı döneminde Hıristiyanlar için konmuş birçok yasaklar vardır. Meselâ şehirlerde atla gezememiş, yüksek bina yapamamış ve çanlarını kilise duvarının dışından işitilecek şekilde çalamamışlardır. Hattâ, bazı devirlerde sokağa ayaklarına çıngırak takarak çıkmak zorunda bile bırakılmış, belli renklerde elbise giymeleri bile yasaklanmıştır.

Osmanlı’da Hıristiyanlar’ın ibadetlerinde serbest bırakılıp İslamiyet’e geçmeye zorlanmamalarının sebebi hoşgörü falan değil, sadece paradır! Gayrımüslimlerin ödediği haraç ve cizye adındaki yüksek vergiler hazine için asırlar boyunca önemli bir gelir kaynağı olmuştur, bu vergiler bütün İslam devletlerinde vardır ve hiçbir devlet böylesine büyük bir geliri kaybetmek istememiştir.

İsmail Hakkı bey Osmanlı İmparatorluğu’nun farklı iskan muhitlerini “birbirleri ile komşu” diye nitelemiş, sonra komşu milletlerin dillerinden birer şarkı bestelemiş.

Lozan, tarihimizin en şerefli anlaşmasıdır! Dünya Harbi’ndeki büyük mağlûbiyetin ardından İstiklâl Savaşı’nda maddî kuvvetinin neredeyse tamamını sarfedenlerin hatırasını ve Lozan’da yapabileceklerinin en mükemmelini yaparak alabileceğimizin azamîsini elde edenleri “Şurayı neden bıraktılar? Filânca yeri niçin kurtarmadılar?” yahut “Falancadan neden vazgeçtiler?” gibisinden menfaat maksatlı suçlamalarla kirletmek onların hem hatıralarına hakaret, hem de ruhlarını muazzep etmektir; üstelik büyük günahtır!

Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar
BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER
SÖZLER (0)
Ziyaretçi

    İlk sözü sen yazabilirsin.

YORUMLAR (0)
Ziyaretçi

    İlk yorumu sen yapabilirsin.

POPÜLER KONULAR
SON EKLENEN KONULAR

Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş bulunuyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız