Arşimet Sözleri

Arşimet Hayatı
5 yorum

Sayfamızda Arşimet Sözleri, Arşimet Hayatı ve Arşimet Kanunu yer almaktadır.

ARŞİMET HAYATI

İtalya’nın Sicilya Bölgesi’nde dünyaya gelen Arşimet, Grek bir aileden gelmekteydi. Başarılı bir bilim insanı olan Arşimet’in babası bir astronottur. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren astronomiye ilgi duyarak büyümüştür. İlerleyen yaşlarında astronominin yanında fizik, matematik, mühendislik alanlarında da kendini geliştirmiştir. Problem çözmeyi çok seven Arşimet, çalışmalarında birden fazla bilimsel alana yer vererek soruları çözmüştür.

Aklına takılan her hangi bir soruya konsantre olduğunda etrafındaki başka olay ve insanları unuturmuş. Rivayete göre Arşimet, problem çözerken kendisine yaklaşan askerleri fark etmemiş ve bu nedenle öldürülmüştür. Ancak bu bilginin bir kesinliği yoktur. Bazı kaynaklarda bu şekilde bir ölümden bahsedilirken bazı kaynaklarda ölümü hakkında her hangi bir bilgi verilmemiş ya da öldürülmesi konusunda yanlış bilgi ifadesine yer verilmiştir.

ARŞİMET GÜZEL SÖZLER

Eşit kollara asılmış eşit ağırlıklar dengede kalır.

Bana bir dayanak noktası verin dünya’yı yerinden oynatayım.

Her cisim, yerini değiştirdiği suyun hacmi kadar kendi ağırlığından kaybeder.

ARŞİMET KANUNU NEDİR?

Arşimet kanunu, suyun kaldırma kuvveti kanunudur. Bu kanun, katı bir cismin sıvı ya da gaz içindeki yerçekimi kuvvetinin ters yönünde itilme kuvveti etkisinde kaldığı ilkesine göre oluşturulmuştur. İlk olarak sadece su için ortaya konulan bu kanun, daha sonra diğer sıvılar için de genellenmiştir. Gemilerin su üzerinde batmadan hareket etmesi bu kanunun sonucudur.

Arşimet’in matematik ve fizik alanında yaptığı çalışmalar, günümüzde de önemli bir yere sahiptir. Özellikle denge konusundaki çalışmaları günümüzde de çoğu aletin çalışma prensibinin temelini oluşturuyor.

@😀 3 yıl önce

Güzel yararlı bir site 👌🏻👍🏻👏🏻

@🤨😏 3 yıl önce

Arşimet'in sözleri bu kadar mı?🤔🤨🧐

@Ecenaz 8 yıl önce

Çooook teşekkür ederim.

@Sude 7 yıl önce

Araştırdıkça güzel.

@Beyza 7 yıl önce

Bence biraz eksik ama güzel.

Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş bulunuyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız