Ömer Bin Abdülaziz Sözleri

Ömer Bin Abdülaziz Güzel Sözleri
0 yorum

Sayfamızda Ömer Bin Abdülaziz Sözleri ve Öğütleri yer almaktadır.

Gazap anında kanaat hatadan, söz fesattan pek kurtulmaz.

Açıktan iblis’e lanet edip de gizlice ona itaat edenlerden olma.

Her ne yaparsam yapayım, her şeyden evvel ilk nefsimle başlamalıyım.

Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.

Allahım! beni ahirette senin rahmetinden uzaklaştıracak bir dünya nimeti verme.

Ölümü sıkça an! geçimde daraldıysan, seni rahatlatır; bolluk içerisindeysen de seni daraltır.

Bir Müslümana dini konusunda yardımcı olunacak en güzel şey ona hakkının tam ve eksiksiz olarak verilmesidir.

Hiç şüpheniz olmasın ki yüce Allah, başına gelen musibetlere karşı sabreden kullarına sonsuz bir mükâfat verecektir.!

İnsan kalbi bir sandıktır; dudaklar onun kilidi, dil ise anahtarıdır… İnsanlara da o anahtarı iyi muhafaza etmek düşer.

Ey kızlarım! Sizin rengarenk süslerle donanmış rahat bir hayat yaşamanız, babanızın cehenneme sürüklenmesine sebep olur!

Devlet; insanlara iyiyi, doğruyu ve güzeli göstermek için vardır, birilerinin para, makam ve şöhret elde etmesi için değil.

Eskiden zulüm ve baskı sebebiyle sesini çıkaramayan herkes, şimdi Ömer’in Ömer Bin Abdülaziz Sözleri döneminde rahat rahat konuşuyor ve hakkını talep edebiliyor.

Gece, sabaha doğuracak hamile bir kadın misali kıyamete gebe! Aman ya Rabbi! Bu ne geçmek bilmez bir gece! Bu ne gelmek bilmez bir sabah!

Ey insanlar! Cennet ve cehennem arasında kalmayacağınızı, mutlaka ikisinden birine gideceğinizi bilmiyor musunuz? Öyleyse ona göre yaşayın.!

Bizden öncekiler hakkı hapsettikleri için helak oldular ve hak ellerinden alındı. Zulüm öyle genişledi ki sonunda kendileri de zulmün zararına maruz kaldılar.

Ey Amr! Eğer beni hak ve adaletten meyletmiş, batıl yollara sapmış bir halde görürsen yakama yapış, iyice sars, sonra da bana ‘Sen ne yaptığını zannediyorsun! ‘de.

Afrika’nın zekat toplama görevlisi Yahya b. Said “Ömer b. Abdülaziz beni, Afrika’nın zekat vergilerini toplamam ve bu malları ihtiyaç sahiplerine dağıtmam için görevlendirdi. Zekatları topladım ancak ne dağıtıcak bir fakir ne de benden yardım isteyen birini bulabildim.”

Dünyada hoşuna giden şeylerle karşılaşınca ölümü hatırla. Bu davranış nefsinin istek ve arzularını azaltacak, seni dünyaya meyletmekten kurtaracak. Seni kedere, https://www.neguzelsozler.com hüzne boğan bela ve musibetlerle karşılaşınca ölümü hatırla. Bu da çektiğin ıstırap ve çileyi hafifletecek, sorunlarını aşmanı sağlayacaktır.

Birilerinin ele geçirdiği bu topraklarda aslında tüm halk ortaktır ve herkesin bu topraklarda hakkı vardır. İnsanların önderi olan kişilerin hiçbir ayrıcalıkları yoktur ve bu konularda o da halkından biri konumundadır. Halife, Allah’ın insanlar üzerine yağdırdığı yağmur gibidir ve herkese eşit olarak yağmak zorundadır.

Bir gün Kâbe ‘nin örtüsüyle ilgilenen görevliler, Ömer b. Abdulazîz’ den, kendisinden önceki halifelerin adet ettikleri üzere Allah’ın hürmete lâyık kıldığı evi Kâbe için örtü göndermesini talep ettiler. Ömer onlara şöyle cevap verdi : “Ben oraya göndereceğim parayla karınları aç olan canları doyurmayı planlıyorum. Bu, Kâbe ‘ye örtü örtmekten çok daha önemli bir iştir!”

Takva; en iyi savaş hazırlığı,en muhteşem taktik ve en büyük güçtür.Komutana, kendisini ve yanındakileri düşmanından korumasından daha fazla Allah’a isyandan korumasını emrediyorum.Çünkü günahlar , bana göre düşmanın tuzaklarından daha tehlikelidir.Bu düşmanlarımıza savaş ilan ettiğimizde onlar batıl yolda oldukları için savaşıyor ve günahkâr oldukları için kazanıyoruz.Eğer böyle olmasaydı onları yenemezdik’.

Bu Sayfayı Değerlendir
İlk yorumu sen yapmak ister misin

Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş bulunuyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız