George Polya Sözleri

George Polya Sözleri

9 Nisan 2020 22:30

Sayfamızda George Polya Sözleri yer almaktadır.

Matematik en bariz olanı en az bariz olan yolla kanıtlama işidir.

Aptalların sorup akıllı insanların cevap veremediği birçok soru vardır.

Euler, diğer matematikçilerin yapmadığı bir şeyi yaptı, bulduğu sonuçlara nasıl ulaştığını anlattı.

sponsorlu bağlantılar

Fizik için yeterince iyi olmadığımı, felsefe içinse fazla iyi olduğumu düşünürdüm. Matematik orta karardı; ikisinin arasında.

Bir teoremin zerafeti onda görebildiğin fikirlerin sayısıyla doğru, o fikirleri görebilmek için harcadığın çabayla ters orantılıdır.

Matematik en ucuz bilimdir. Fizik ya da kimyadan farklı olarak, pahalı bir ekipman gerektirmez. Matematiğin tüm ihtiyaçları bir kalem ve kağıttır.

O beni korkutan tek öğrencimdi. Öylesine hızlıydı ki Zürih’te ileri öğrenciler için dersleri benim verdiğim bir seminer yapılıyordu ve Von Neumann da sınıftaydı.

Eğer bir sorunu çözmek yapamıyorsanız, o zaman çözebilir daha kolay bir sorun var. bulmak” Veya: “Eğer teklif edilen sorunu çözmek yapamıyorsanız, ilk olarak bazı ilgili sorunu çözmeye bir daha erişilebilir ilgili sorunu hayal edebiliyor?

Belirli bir teorem anlatıyordum; teoremin henüz kanıtlanmadı­ğını ve karmaşık olabileceğini söyledim. Von Neumann hiç bir şey söylemedi, ama beş dakika sonra elini kaldırdı, tahtaya geldi ve kanıtı yazmaya koyuldu. Ondan sonra Von Neumann’dan korkmaya başladım.”

Not: Siz de sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız; yorum bölümünü ya da Yeni Söz Ekle butonunu kullanarak güzel sözler ekleyebilirsiniz.

sponsorlu bağlantılar
BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER
SÖZLER (0)
Ziyaretçi

    İlk sözü sen yazabilirsin.

YORUMLAR (0)
Ziyaretçi

    İlk yorumu sen yapabilirsin.

POPÜLER KONULAR
SON EKLENEN KONULAR

Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş bulunuyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız