Ders Veren Sözler

26 yorum

Bu sayfamızda; Ders Veren Sözler, Öğüt Veren Sözler, Nasihat Sözleri, Ders Verici Sözler, Öğüt Verici Sözler yer almaktadır.

Sabır ile dua müminin en güzel silahıdır.

Beklenen gün gelecekse çekilen çile kutsaldır.

Lafta ölçü bilmeyen, edepsizlikte sınır tanımaz.

İnsan için ancak kendi çalıştığının karşılığı vardır.

Barışa giden yol yoktur, barışın kendisi bir yoldur.

İnsanın alacası içinde, hayvanın alacası dışında olur.

İnsan namazını kılarsa; namaz da insanı insan kılar!

Kusurlarınızı size açıkça söyleyecek arkadaşlar bulun.

Düşmanı tanımak, tehlikeyi bertaraf etmek demektir.

Eğer ilim ümit ile olsaydı dünyada cahil insan kalmazdı.

Üzülme herkes ölür kimi toprağa gömülür, kimi yüreği.

İnsan dünyayı zapt eder, ama ağzını asla zapt edemez.

Hal ile öğüt veren, sözle öğüt verenden iyidir. Mevlana

Felaketin bir iyiliği varsa gerçek dostlarınızı ortaya çıkarır.

Yarasanın gözü kamaşacak diye güneş kendisini gizlemez.

Adam olmak cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meselesidir.

Cömert derler maldan ederler. Yiğit derler candan ederler.

Geçmişi değiştiremezsin, ama gelecek hâlâ elinin içindedir.

Odununuzu kendiniz keserseniz iki kere ısınmış olursunuz.

Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olurmuş. Yunus Emre

Haklı olan bir fikrin meyve vermemesi asla mümkün değildir.

Düşünmeden konuşmak, nişan almadan ateş etmeye benzer.

Çocuklarınızı kendi zamanlarının şartlarına göre yetiştiriniz.

Büyük adamların gayretleri, küçük adamların istekleri vardır.

Kendisine yardım etmeyen insana ALLAH (cc) da yardım etmez.

Kelle kesildikten sonra saçların ardından ağlanır mı? Dostoyevski

Önce kendi gideceğin yolu öğren, sonrada başkasına öğretmeye kalk.

Mal cimride, silah korkakta, yetki de zayıfta olursa işler iyice bozulur.

Cimriler, kendilerinin ölmesini isteyen kişilere mal toplayan kişilerdir.

Ölmeye değer bir gayesi olmayanın, yaşamaya Ders Veren Sözler değer bir gayesi de yoktur.

Hayatı sonuna kadar yaşamak istiyorsan önce yaşamayı hak edeceksin.

Kötü politikacılara kazandıranlar, oy kullanmayan iyi niyetli vatandaşlardır.

Bu hayatta sorumluluklarını görevlerini yap ki diğer dünyada rahat edesin.

İhya etmek için ne kadar ilim lazımsa imha için de o kadar cehalet kâfidir.

Gerek yok her sözü laf ile beyana, bir bakış bin söz eder bakıştan anlayana.

Geçmişin tehlikelerinden biri köle olmaktı, geleceğin tehlikesi robot olmaktır.

Birçok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.

Doğru düşündüğüne inananlar, yanlış düşünenlerle savaşmak zorundadırlar.

Politikacılar gelecek seçimleri düşünür, devlet adamları ise gelecek kuşakları.

Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, https://www.neguzelsozler.com elinden büyük gelmeyenlerdir.

Arkamdan konuşmaya devam et; çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin.

Bulunduğun kıyıdan ayrılmazsan okyanusun ötesindeki adalara asla ulaşamazsın.

Herkesin hayattan beklentileri vardır önemli olan o beklentiler içindeki mücadelen.

Bu hayatta herkes bir birinden üstün ya da üstün olmaya çalışıyor ya diğer hayatta?

Öyle adamlar gördüm üstünde elbisesi yok, öyle elbiseler gördüm içinde adam yok.

Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü ya beş para etmez çıktılar ya da paha biçilemez.

Birine çamur atmadan önce düşün ve sakın unutma; ilk önce senin ellerin kirlenecek.

Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et; çünkü söz yürekten gelir, dilden çıkar.

Minareden düşenin parçası bulunur, bulunur da; gönülden düşenin parçası bulunmaz.

Hesabını veremeyeceğiniz işlere kalkışmayın; çünkü öteki tarafta bulaşık yıkatmıyorlar.

Hayat kumar gibidir sonuna kadar gitmek için cesaret göstermelisin yaşadığın her saniye.

Biz, aynı tavla tahtasında farklı iki pul gibiyiz. Öyle ya, ‘birbirimizi kırmadan’ oyunu bitiremeyiz.

Başarının sırrını bilmiyorum ama başarısızlığın yolu herkesi memnun etmeye çalışmaktan geçer.

Başarılı insan zor olabilir, ama imkânsız değil der. Başarısız insan, mümkün olabilir ama çok zor der.

26 YORUM
@İsmail UYSAL 1 sene önce

“ HAYATIN AMACI AMAÇLI BİR HAYATTIR ”
* “Hayatın amacı amaçlı bir hayattır”. ”Bir insan hiçbir zaman nereye gittiğini bilmediği zamanki kadar uzun yol gitmez”. “Nereye gittiğinizi bilin, fakat asla yola nerden çıktığınızı unutmayın”.”Yola çıktıklarınızı, yolda bulduklarınızla değişirseniz, hem yolunuzu hem de dostunuzu kaybedersiniz”. “Hayatta pek çok insanla karşılaşırsın ama sadece gerçek dostlar senin kalbinde bir iz bırakır”.“Gerçek dostu olmamak, yalnızlığın en kötüsüdür”. “Hayatta nelere sahip olduğun değil kiminle olduğun önemlidir”.“İnsanları tanımak için; tüm gücünüzü verin ama, tüm sevginizi vermeyin. Onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız”.”Kıymetini bilmeyene verme sevgini. Ziyan edilir, vefasızlığa uğrar gönlün”.”Eğer mutsuz olmak istemiyorsanız, kalbinizi sadece kıymet bilen insanlara açın”. “İnsanları sevmek için tanımak gerekir, Allah’ı tanımak içinse sevmek gerekir” “İnsanların Allah’a en yakın olanı, O’nu en çok sevendir”.

* “Güzel olan her şey kalbinizdeki sevgi, zihninizdeki iyi bir düşünce ile başlar ne düşünürseniz onu hisseder ve onu yaşarsınız”. “İyiliği, hastalığı, sefaleti, mutluluğu, zenginliği, fakirliği yapan zihindir”. “Olumlu düşünürseniz, zihniniz, güzel ve olumlu düşüncelere odaklanır. Ve güzel, çözümleyici fikirler üretir”. “Düşünme problem çözme kapasitesidir”. ”Düşüncelerimizin kalitesi yaşam kalitemizi belirler“ . ”Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır”.“Ne kadar çok çalışırsan o kadar mutlu olursun”.“Mutlu ya da mutsuz olmanız küçük bir şeye bağlıdır. Düşünce biçiminize”. “Mutluluk; doğru ve güzel düşüncelerle düşünmeyi bilmektir”.”Güzel düşün iyi hisset yanılma aldanma ne varsa doğrudadır, doğruluk şaşar sanma”.”Sen doğru ol da, varsın sanan eğri sansın. Lakin sakın unutma ki, SEN kendini; bir şey sanmadığın sürece DOĞRU İNSANSIN”.

* “Unutma ki; susuz çiçek açmaz sevgisiz mutluluk olmaz”. “Sevgiyi sakın ihmal etme. İnsan mutlu olduğunda daha iyi kalplidir”. “İyi kalpli olmak mükemmel olmaktan daha önemlidir”.“Kalbinin iyiliği ruhuna yansırsa, doğrular seni bulur, sende doğruları”.“Doğru insanla birlikte olduğunuzda hatalarınızı kabul etmeyi öğrenirsiniz”. “Doğru insan, söylediği ile değil yaşadığı ve yaşattığı ile doğrudur”. “Vereceğin kararlarda kalbinin sesini dinle çünkü içinden gelenden daha gerçek bir doğru yoktur”. ”Eğriyi kendinde arayan doğruyu kalbinde bulur”. “Sadece kalbinizde neyin doğru olduğuna inanıyorsanız onu yapın”.“Kalbinizle yaptığınız her şey size geri dönecektir”. ”Kötülükleri görerek iyiyi, çirkinliklerden kaçarak güzeli, hataları azaltarak doğruyu bulmalıyız”.

* “Her şeyden önce iyi olalım, ondan sonra mutlu oluruz”.“İyi olmak kolay, zor olan adil olmaktır”. “İnsancıl olmadıkça adil olamazsın” “İnsancıl olmayan, haklı olamaz”. “İnsanların size karşı davranışları kendi değerlerini belirler, sizin değerinizi değil“.“Başkaları sana nasıl davranırlarsa davransınlar sen nazik ve adil ol…”.“Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal, daha iyi”.

* “Sorunun olduğunda insanlar zaman ayırıp seni dinliyorlarsa onların öğütlerini göz ardı etme”. ”Unutma, sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin tek şey kendi karanlığın dır”. “Karanlıktaysan gölgen bile seni yalnız bırakır”.

* “İnsanlarla yüz, yüze konuşarak her sorununu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin”. ”Arsıza söz, pişkine yüz dayanmazmış”. “Her insan aya benzer, çünkü herkesin kimseye göstermediği karanlık yüzü vardır”.“İnsanları tanıdıkça yalnızlığı daha çok seveceksin”.

* “Tatlı söz duymak istiyorsak önce biz tatlı dilli olmalıyız…”. “İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil; tatlı dildir”.”Tatlı söz söyleyen; hiç kimseden kötü söz işitmez”.”Sözün en güzeli; söyleyenin doğru olarak söylediği; dinleyenin de yararlandığı sözdür”.“Acı da olsa doğruyu söyleyiniz”.”Her acı söz bir sıcak sevgi ile söylenir. Fakat insanlar o sıcak sevgiyi değil, acı sözü duyarlar”.“Önemli olan sevgiyi gerçekten hissedebilmektir !”.“Derinden ve inançla sev. Kırılabilirsin belki ama başka türlüde hayatı tam yaşayamazsın”. ”Sevgiyi çabuk kaybediyorsun, pişmanlığın uzun yıllar sürüyor”. “Sevdiklerinizi incitmeyin bir gün onları ne incitmek için bulabilirsiniz, ne de kendinizi affettirmek için“.

* “Sevelim, sevilelim”.“Sevmeyen ve sevilmeyen de hayır yoktur”. “Sev seni seveni hak ile yeksan ise sevme seni sevmeyeni Mısır’ a sultan ise”.“Seni sevmeyene fazla sabır gösterme. Sabrının adı yüzsüzlük olur. Bu kadarla kalmaz; fedakarlığın eziklik, sevgin de kişiliksiz olur”. ”Kimseyi sizi sevmeye zorlayamaz- sınız. Kendinizi sevilecek insan yapabilirsiniz, gerisini karşı tarafa bırakırsınız”.“İnsanlar seni sevecek diye değişme. Kendin ol ve sadece doğru insanlar seni sevsin”. “Bir insana zorla sevdiremezsin kendini, bana güven diyemezsin. o bunu hissetmiyorsa, tek bir söz söyleyebilirsin: SEN BİLİRSİN”.

* ”Anlayış sahibine hayat kaynağıdır”. “Sen tepkilerini kontrol edemezsen tepkilerin hayatını kontrol eder”. “Kendinizden başka hiç kimse size barış getiremez”. ”İnsanlar kendileriyle iyi geçindikleri sürece çevresindekilerle de iyi geçinirler”. ”Kendisi ile barışık olmayan herkese darılır”.”Kalbi kırmaya tek bir söz yeter; ama kırılan kalbi tamir etmeye ne bir özür, ne de bir ömür yeter”. ”İncinsen de incitme sen!”. “Başkalarını azarlar gibi kendini azarla, kendini affeder gibi başkalarını affet”.

* “Başkalarının kusurlarından bahsetmek istediğin vakit, kendi kusurlarını hatırla. O zaman başkalarının kusurlarıyla alakadar olmaya hakkın olmadığını hatırlarsın”. “Başkalarının yanlışlıkları ve kötülükleriyle uğraşarak ruhunu karartma. Düzeltilmesi gereken biricik insan kendin sin” .“Kendine değer ver ve gönlünü olgunlaştır, çünkü sen; bedeninle değil, ruhunla insansın”. “İnsan ne kadar yükselirse gönlü o kadar alçalmalıdır”. “Gönlümüz bize, daima aklımızdan daha yakındır”.“Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir”. “İnsan kendisinden uzaklaştıkça kuşkularına yaklaşır”.“İnsanı kuşkularından arındıracak yegane şey bilgidir” “Bilgi insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır”.

* “İyilik zayi olmaz, kötülük unutulmaz, herkes ettiğini bulur”. “Kötü düşünceden kötülük, iyi düşünceden iyilik doğar”. “İyiliğin temelinde sevgi, kötülüğün temelinde sevgisizlik vardır”. ”İnsan yalnız sevdiği zaman, kötülük etmez”. ”İyiliği gizlemek kötülüğü gizlemekten daha üstündür”. ”İyiliğinize inanılmasını istiyorsanız siz ondan hiç bahsetmeyin”. “Yaptığın iyiliği hatırlama, gördüğünü unutma” .”İyilik yapmaya gücün yetmiyorsa; bari, kötülük yapma”.

* “Sevgi ektiğimiz yerde, sevinç büyür“. "Gözyaşları biçmek istemeyen kimse sevgi ekmelidir". “Sevgi birliktelikten sevinç duymaktır”.“Büyük sevinçlere büyük zahmetlere katlanarak ulaşılır” .“Sevinç kapısının anahtarı sabırdır”.”Sabırlı, sevecen ve erdemli ol”.”Erdem iyiyi elde etme gücüdür”.”Erdemin armağanı onurdur”. “Hiç kimse yanlış olanı yaparak onura ulaşamaz“.

* “Kendini bilmeyi öğrenen hiç kimse önceden olduğu gibi kalmaz”.“Kendini bilen Rabbini bilir, Rabbini bilen ise haddini bilir”. "Bir kişi, Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa; Allah da onu başkasına muhtaç etmez!...". “İnsan çaresiz değil duasızdır”. ”Zamanla değil, duayla gelir beklenen” . “Umutsuzluk yok dua var, acele etmek yok sabretmek var., imkansız diye bir şey yok çünkü ALLAH var.…” .“Allah'a dayan, sa' ye sarıl, hikmete ram ol...Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol”.

* “İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız”. ”İnanmak hayatı tam anlamıyla yaşamak demektir”. ”Hayat inanmak ve mücadele etmektir”: “Unutma, hayatta hep olduğun kadar varsın”. ”Hayat yalnızca geriye doğru anlaşılır fakat, ileriye doğru yaşanmak zorundadır”. “Ne kadar yaşadığınız değil, nasıl yaşadığınız önemlidir”. “Sevgiyle başlayan onurla biten bir hayat mutlu bir hayattır”.”Hayat ancak, elimizden alınacağı korkusuyla güzeldir”. ”Dünyada her şeyi bir gün acı ile kaybetmek için kazanırız”. ”İnsan; parayla ölçülebilen tüm varlıklarını yitirdiklerinde, geriye kalandır”.

Derleyen : İsmail UYSAL

@N 1 sene önce

Vayyyy be

@Sözüm var 2 sene önce

İkiyüzlüleri anlamak imkansız...!
İnsanları ahmak sanıyorlar...!
Halbuki ahmak olmayanı ahmak yerine koyandan daha ahmak kim vardır yeryüzünde...!
Yüz iki ama akıl 0...!!!
Akıl ve vicdan sahipleri bilir...!
Gönül ile oynanmaz...!

@Eda Gök 2 sene önce

Bilge kendini bilge sandıkça aptallaşır.

@Hüma 2 sene önce

Hayat insana küçükken değişik, büyükken sıkıcı gelir.

@hunozdemir03 2 sene önce

Dertsiz baş olmaz,
Kötü insanların derdi olmaz.

@hasan ege 2 sene önce

Kötü arkadaşın olacağına iyi düşmanın olsun.

@Nıgar 4 sene önce

Bana zuletme Allahta sana eder.

@Mehmet ğök konyalı 4 sene önce

Gözlerin ela olsa ne yazar,
Kader seni bana yazmadıkça ne yazar.

@Mehmet ğök konyalı 4 sene önce

Hayat hayal ile başlar biz daha hayal den çıkamadık.

@Gaye 5 sene önce

Hayat acı verir önemli olan bu açıdan ders çıkarmaktır.

@Abdullah can 5 sene önce

Bu dünyada dostunu da düşmanında iyi bileceksin, yoksa ezilirsin....

@Yarali.genc 5 sene önce

Ne kadar büyürsen büyü, küçüldüğün anlar olacaktır.

@ASI KIZ 5 sene önce

Hayat kimsenin anası babası değil çarpar insana.

@Golgeninkuyusu 5 sene önce

Başarının anahtarı hazır hissetmeden başlamaktadır.

@seyyah 5 sene önce

Sözlerinde ölçülü ol, bir sözünle kırdığını bin sözünle toplayamazsın.

@Adar agiri 5 sene önce

Heyy küçük çocuk, beşik sana nasılda büyük, büyü bakalım dünya nasıl da dar geliyor insana.

@seyyah 5 sene önce

Hayatında karışıklık istemiyorsan kural basit;
Eşyaları aldığın yere, insanları hakettikleri yerlere koyacaksın.

@Semanur 5 sene önce

Seni sevmek dünyalara bedel.

@Semanur 5 sene önce

Gidenin arkasından beddua etmeyin,
Üç küfür bir tükür gittiği için çok şükür demeniz yeterli.

@Semanur 5 sene önce

Sevdiğim kadar sarılsaydım kemikleri kalmazdı.


Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş bulunuyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız